חברות השמה

בשונה משאר העולם, בישראל תופס נתחן של חברות ההשמה חלק גדול מתוך כלל שוק הגיוס. חברות השמה דומיננטיות במיוחד בכל הקשור לענפי ההייטק, הביוטק והקלינטק. בשנים האחרונות חלה עלייה באחוזי ההשמה באמצעות חברות ייעודיות, גם בענפי הבכירים ושוק ההון. ניכרת אף מגמה של אתרי הפצת קורות חיים המאפשרים פנייה ישירה אל חברות השמה.

מנגד- ככל שעולה כוחם של המוקדים הגדולים, מתחזקת פעילות ההשמה גם של עובדים זוטרים ובעלי משכורות נמוכות יחסית, בחברות המפעילות  מוקדים גדולים (חברות התקשורת, הביטוח והמוקדים).

ההבדלים בין חברות השמה, כ"א ומיקור חוץ

רבים אינם מודעים להבדלים שבין חברות השמה לבין חברות כוח אדם. למעשה, ניתן להבחין בין שלושה סוגים עקריים של חברות המתווכות בין מעסיקים ועובדים:
חברות כוח אדם, חברות מיקור-חוץ (OutSourcing) וחברות השמה.

חברות כוח אדם הינן גופים המרכזים מאגרי משרות, ומוצאים עבורן עובדים. ברוב המקרים, העובדים מבצעים את עבודתם עבור החברה החיצונית, אך מקבלים את שכרם ותנאיהם מחברת כוח האדם, במהלך תשעת החודשים הראשונים של העבודה.

חברות מיקור חוץ, או בשמן האחר- חברות קבלן, מעסיקות עובדים בענף השירות, ובמיוחד בתחומי האבטחה והנקיון. לרוב מדובר בעבודות זמניות, על כל המשתמע מכך; העובדים כפופים לאחריות המלאה של חברת הקבלן, ללא כל אחריות מצד המעסיק. המעסיק מקבל שירותים ומשלם עבורם לחברת מיקור-החוץ. תחום זה פרוץ מבחינת החוק, ולעיתים מתאפיין בתנאי העסקה מפוקפקים, היעדר זכויות סוציאליות ויחס רע לעובדים. למען הסדר הטוב, יש לציין, כי קיימות גם חברות קבלן המספקות עובדים לענפי ההיי-טק והבכירים, אך תנאי ההעסקה בענפים אלו, מתגמלים בהתאם.

חברות השמה - מאפיינין יחודיים

לעומת שני סוגי חברות תיווך העובדים המוזכרים לעיל, חברות השמה פועלות בצורה שונה. חברות השמה מקיימות קשר עמוק יותר, עם שתי הצלעות הנוספות שלה- מועמדים לעבודה ומעסיקים פוטנציאליים. במסגרת קשר זה, ובמגוון כלים, מתוודעות חברות ההשמה הן לחברות המחפשות עובדים והן לעובדים עצמם- לדרישותיהם וליכולותיהם, לחסרונותיהם וליתרונותיהם. יועצות ויועצי השמה מקיימים קשר הדוק וארוך טווח עם מנהלי משאבי האנוש בחברות המחפשות עובדים, למדים על אופי הארגון ודרישותיו, על סביבת העבודה ועל התנאים היחודיים לה. חברת ההשמה מלווה את מחפש העבודה בתהליך החיפוש, מאבחנת את כישוריו באמצעות שיחות ומרכזי הערכה, שומרת על קשר איתו במהלך כל תקופת החיפוש, מלווה אותו את שלבי המיון השונים שעובר, מייעצת ומכווינה.

בניגוד לחברות כוח אדם ולחברות מיקור-חוץ, חברות השמה מלוות את העובד עד הגעתו לעבודה החדשה- ושם נפרדות ממנו לדרכן. העובד מועסק על ידי החברה החדשה החל מיום עבודתו הראשון. את הגמול הכספי מקבלות חברות ההשמה מהמעסיק, כך שאינו משפיע שכרו של העובד.

כאשר מתקבלת בחברת השמה הצעת עבודה חדשה, מחפשות יועצות ההשמה מועמדים פוטנציאלים, ראשית מתוך מאגר קורות החיים הקיים בחברת ההשמה. רק במידה שלא נמצאים מועמדים מתאימים במאגר הקיים, מפרסמת חברת ההשמה את הצעת העבודה לכל דורש. מסיבה זו, רצוי להירשם בחברות השמה, לשלוח קורות חיים, ואף להגיע לראיון ולשמור על קשר עם יועצות ההשמה. כך, במידה ותגיע הצעת עבודה ההולמת את כשוריכם- תהיו הראשונים לדעת על כך.

תאריך פרסום: 12/11/2012